آلانیا

آلانیا با جمعیت 104 هزار نفر، شهری ساحلی است که جزء استان آنتالیا محسوب می شود و در بخش ساحل جنوبی ترکیه واقع شده است. مساحت این شهر ساحلی حدود 1,598.51 کیلومتر مربع می باشد.

آلانیا به دلیل موقعیت طبیعی استراتژیک خود به عنوان شبه جزیره ای کوچک در دریای مدیترانه و در زیر کوه های توروس، یک دژ محلی برای بسیاری از امپراتوری ها همچون بطلمیوس، سلوکی، روم، بیزانس و عثمانی بوده است.

آب و هوای مدیترانه ای، جاذبه های طبیعی و میراث تاریخی، آلانیا را به فضایی محبوب برای گردشگری تبدیل کرده است. گردشگری در آلانیا از سال 1958 تا به کنون رو به افزایش است و به عنوان یک صنعت غالب در آن مبدل شده است.

ورزش های تابستانی و فستیوال های فرهنگی هر ساله در آلانیا در حال برگزاری می باشند و یکی از جاذبه های توریستی آن به حساب می آید.

این شهرستان و اسم آن در طول قرن ها دستخوش تغییر و تحولات فراوانی بوده است. در دوره سلجوقی به آن "علائیه" گفته می شده است و در پایان در سال 1935 به دستور مصطفی آتاتورک با تغییر دو حروف لاتین آن از علائیه به آلانیا تغییر نام پیدا کرد.

تاریخچه آلانیا

ترکیه در غرب آسیا قرار دارد و بخشی از آن با نام تراکه در قسمت شمال شرقی یونان -جنوب اروپا- واقع شده است. این کشور با هشت کشور هم مرز می باشد:سوریه و عراق در جنوب، ایران و آذربایجان(نخجوان) و ارمنستان در شرق، گرجستان و بلغرستان در شمال و یونان در غرب که از 3 طرف توسط دریای سیاه، مدیترانه، دریای اژه و مرمره نیز احاطه شده است.

ترکیه شامل 7 ناحیه جغرافیایی می باشد که هر یک از آن ها شامل چندین استان می شود.

» آب و هوا:

تاریخچه شهرآلانیا فرمانروایی حکوت های زیادی را به خود دیده است، در این میان اسلام با حمله اعراب در قرن هفتم با دست ساخته های جدیدی ظهور پیدا کرد پس از آن منطقه بعد از نبرد ملازگرد در سال 1071 به دست قبایل ترک سلجوقی افتاد.

علاءالدین کی قباد باغ های متعدد و خانه تابستانی فراوانی در این شهر بنا نهاده است که بسیاری از این آثار هنوز در آلانیا یافت می شود همچنین در طول قرن 18و 19 ویلا هایی توسط اشراف عثمانی ساخته شد .

گردشگری در منطقه توسط ترک ها در سال 1960 برای خواص درمانی غار "Damlataş "آغاز شد و

در سال 1998 پس از دسترسی به فرودگاه آنتالیا، رفت و آمد بین المللی نیز در آن توسعه پیدا کرد.

» تاریخچه:

آناتولی یکی از قدیمی ترین مناطق جهان است که قدمت آن مربوط به دوره نوسنگی می باشد. هخامنشیان نیز اقوامی بودند که بر ترکیه تسلط داشتند و با شکست آن ها توسط سلوکیان حکومتشان پایان یافت. رومیان بعد از سلوکیان امپراتوری بیزانس را در این کشور آغاز و قسطنطنیه -استانبول کنونی- را پایتخت خود قرار دادند.

با فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح-پادشاه عثمانی- امپراتوری بیزانس به پایان رسید. با شروع جنگ جهانی اول حکومت 634 ساله ی عثمانی نیز از میان رفت و پس از آن اقدامات مصطفی کمال پاشا-آتاترک- که به دولت مرد ترکیه معروف است باعث استقلال ترکیه شد.

موقعیت جغرافیائی

آلانیا واقع در خلیج آنتالیا در دشت ساحلی آناتولی پام فیلیا، بین کوه های توروس در شمال و دریای مدیترانه واقع شده است، و بخشی از ساحلی ترکیه است، که دارای نوار ساحلی به طول 70 کیلومتر می باشد.

دشت پام فیلیا ما بین دریا و کوه قرار گرفته است و دارای جنگلی با درختان پهن برگ که شامل سرو، درختان انجیر، کاج سیاه و ... می باشد. در بخش شمالی شهر: بوکسیت، و سنگ معدن آلومینیوم، استخراج می گردد.

آلانیا از شرق به غرب توسط یک شبه جزیره سنگی که از ویژگی های متمایز شهر می باشد تقسیم شده است. بندر، مرکز شهر و ساحل کی قباد ، پس از سلطان کی قباد اول تغییر نام پیدا کرده اند و در بخش شرقی شبه جزیره قرار گرفته اند. در بخش غربی آلانیا دو ساحل داملاتاش وکلئوپاترا قرار گرفته اند.

بلوار اصلی آلانیا آتاتورک می باشد که به موازات دریا قرار گرفته است و آلانیا را به دو بخش جنوبی، قسمت توریستی آلانیا و بخش شمالی که بومی نشین است تقسیم نموده است.

آب و هوا

آلانیا دارای آب و هوای مدیترانه ای گرم تابستان می باشد که به دلیل قرار گیری در حوضه مدیترانه، منطقه پرفشار جنب حاره ای دارای زمستان های پر باران و تابستان هایی با گرمای دلنشین می باشد. شرایط ایده آل آب و هوائی آلانیا، آن را به منطقه ای توریستی تبدیل نموده است که از شعار توریستی "جائی که خورشید در آن لبخند می زند" استفاده می کنند. قرار گیری رشته کوه ها نزدیک به دریا سبب ایجاد مه و تشکیل رنگین کمان در صبح می شود همچنین وجود کوه های مرتفع پر برف درتابستان های گرم از زیبایی های بصری آلانیا به حساب می آیند.

دمای دریا در آلانیا دارای میانگین 21.4 درجه سانتی گراد می باشد و میانگین سالانه دما با میانگین 28 درجه سانتی گراد در ماه آگوست می باشد.

جاذبه های گردشگری

از جمله دیگر فعالیت های توریستی در فضای باز عبارتند از: موج سواری، پاراسیلینگ، قایقرانی، پارک آبی، کوهنوردی و ... می باشد.

غار داملاتاش

این غار در غرب قلعه آلانیا واقع شده است و فاصله آن تا آلانیا 3 کیلومتر می باشد. در زبان ترکی داملاتاش به معنی سنگ افتاده است.

غار به طور تصادفی در طول استخراج معدن سنگ برای ساخت آلانیا در سال 1948 کشف شده است. طول غار 45 - 50 متر و ارتفاع آن 15 متر می باشد. این غار دارای استالاکتیت و استالاگمیت های فراوان و چشمگیری است که در طول پانزده هزار سال شکل گرفته اند . یکی از ویژگی های شگفت انگیز این غار، خاصیت آسم درمانی و درمان مشکلات تنفسی می باشد، بازدید کنندگانی که برای درمان بیماری آسم به آنجا آمده اند، می بایستی 21 روز و به مدت 4 ساعت بین بازه زمانی 6:00 الی 10:00 صبح را در غار بگذرانند.

غار دیم

این غار در 12 کیلومتری شرق شهر آلانیا قرار گرفته است. این غار در سال 1998 برای بازدید عمومی بازگشایی شد و به عنوان دومین غار معروف آلانیا شناخته شده است. قدمت غار حدود 1 میلیون سال تخمین زده شده است. ارتفاع غار 232 متر می باشد. دو مسیر درون غار به طول 50 متر و دیگری به طول 360 متر وجود دارد که دارای استالاکتیت و استالاگمیت های زیبایی می باشند.

بندر آلانیا

بندر آلانیا یکی از مقصدهای هیجان انگیز بسیاری از کشتی های کروز می باشد. این بندر با 300 روز آفتابی در سال یکی از بنادر زیبای ترکیه است که چشم اندازی زیبا به برج قرمز و شهر ساحلی آلانیا دارد.

ساحل کلئوپاترا

ساحل کلئوپاترا در غرب جزیره، در مقابل غار داملاتاش قرار گرفته است و دارای ساحل شنی و آب زلال می باشد. کسانی که به دنبال فضایی جهت شنا در مدت زمان طولانی هستند، این ساحل می تواند گزینه مناسبی باشد.

شهر باستانی آیتاپ

آیتاپ شهری بندری است که به طول 30-33 کیلومتر، در شرق آلانیا بین آلانیا و قاضی پاشا واقع شده است. این شهر، مکانی محبوب برای کمپینگ، شنا کردن در غارهای طبیعی، استفاده از سواحل محلی و بازدید از بناهای به جا مانده باستانی همچون گورستان، حمام رومیان و کلیسا می باشد.

برج قرمز

برجی تاریخی است که به عنوان نماد آلانیا به حساب می آید. برج قرمز یکی از بهترین نمونه های معماری نظامی قرون وسطی است که مربوط به دوره سلجوقی می باشد. اسم این برج برگرفته از آجرهای هشت ضلعی قرمز رنگ آن می باشد. طول این برج 33 مترو و پهنای آن 12.5 متر می باشد. در سال 1979 موزه ای تحت عنوان قوم نگاری در داخل برج بازگشایی شده است. تصویر این برج را می توانید بر روی اسکناس 250.000 لیری ترکیه مشاهده کنید.

خانه و موزه آتاتورک

این خانه سنتی متشکل از سه طبقه چوبی و سنگی با پلانی متقارن است. بنا در تاریخ 1987 بازسازی شد و بازدید آن برای عموم آزاد می باشد. در طبقه اول موزه، عکس، البسه وسیله های زندگی آتاتورک نگهداری شده اند و برای عموم قابل بازدید می باشند.

در طبقه دوم نیز مبلمان و اشیاء قوم نگاری قابل بازدید هستند که نشان دهنده زندگی سنتی منطقه آلانیا می باشند.

کارخانه کشتی سازی

سلطان علاءالدین کی قباد با رویای "سلطان دو دریا" شدن صنعت کشتی سازی را دو سال پس از ساخت و ساز برج در آلانیا شروع کرد. این کارخانه کشتی سازی در طول دوره عثمانی فعال بود.

در سمت شمال فضای کشتی سازی لوح و در سمت چپ کتیبه یک مسجد کوچک وجود دارد، در سمت راست است یک خوابگاه برای سربازان وجود دارد. در داخل کارخانه کشتی سازی دالان هایی به عرض 7.7 اینچ و طول 42.30 اینچ وجود دارد که از طریق آرک به هم متصل شده اند.

قلعه احمدک

قلعه احمدک یک سال پس از برج قرمز ساخته شده است. این قلعه شامل بخش های مختلفی است همچون مخازن آب، حمام ترکی و کوره. قلعه مشرف به کل شهر آلانیا می باشد.

دروازه منحنی

این بنا در سال 1227 ساخته شده است. دروازه با ارتفاع 160 متر، مشرف به آلانیا و کوه های توروس می باشد. از بالای این درواز شما می توانید دوره های مختلف تاریخی را ببینید: ویژگی معماری هلنی در آجرهای بزرگ برج، معماری اواخر دوره بیزانس و معماری دوران سلجوقیان و عثمانی. این دروازه امروز در حال استفاده نیست و بسته نگه داشته شده است.

پارک آبی

پارک آبی آلانیا دارای ظرفیت روزانه 2000 نفر می باشد و برای هر دو رده سنی کودکان و بزرگسالان مناسب می باشد. هر دو گروه می توانند لحظات خوش و هیجان انگیزی را در این پارک تجربه کنند که علاوه بر استخر و تفریحات مهیج آبی دارای بانجی جامپینگ از ارتفاع 70 متری و فضاهای استراحت می باشد.

باغ های آلانیا

باغ های آلانیا یکی از پربازدید کنده ترین مکان های توریستی آلانیا می باشند که با تنوع پوشش گیاهی و فواره های رنگی در فاصله کمی از ساحل قرار گرفته اند و سالانه افراد زیادی برای تفریحی و استراحت از این پارک ها دیدن می کنند.